در هفته‌ای که گذشت وزیر راه و شهرسازی طی احکامی ، چند معاون خود را تغییر و جابجا کرد. یکی از این تغییرات رفتن محسن نریمان از شرکت عمران شهرهای جدید و آمدن عضو هیات مدیره شرکت عمران به جای وی بود. حبیب‌الله طاهرخانی چند روزی است که سکان مدیریت شرکت را بر عهده گرفته و دیروز نیز رسما به‌عنوان معاون جدید وزیر راه و شهرسازی معارفه شد.

عباس آخوندی در مراسم تودیع و معارفه مدیران عامل قدیم و جدید شرکت با تاکید بر ضرورت ایجاد یکپارچگی در نظام عملکردی شهرهای جدید مطالبی در خصوص سرمایه گذاری گفت که در اینجا به این موضوع از بیان وزیر و معاون وی اشاره می شود.

به جای توسعه شهر به دنبال ارتقای کیفیت زندگی هستیم

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر ارتقای کیفیت زندگی شهرها اعلام کرد هم‌اکنون وجود مدرسه، درمانگاه، مسجد و شبکه اجتماعی برای من در کنار واحدهای مسکونی مهم است، قطعا زنده بودن شهر برای من اهمیت دارد، ویژگی که برای رسیدن به آن گسترش فضای سبز سبز ضروری است. بدون شک ایرانی‌ها برای زندگی به فضایی خاص نیاز دارند تا در آن خوشحال بوده و آرامش داشته باشند، آن‌ها در هر فضایی نمی‌توانند زندگی کنند.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت بحث حمل و نقل در شهرها نیز بیان کرد: قطعا در صورت سیستم حمل و نقلی مناسب بین شهرها دیگر نیازی به وجود شهرهای متمرکز مانند تهران و مشهد و امثال آن نیست و جمعیت به راحتی توزیع می‌شود.

آخوندی درخصوص بحث ساماندهی شهر تهران نیز بیان کرد: ما در دوره قبل در این حوزه کار مفصلی انجام دادیم، تمام بحث ما در بخش ساماندهی شهر تهران این بود که چگونه حمل و نقل به کمک شهرنشینی بیاید، امید است در این دوره بتوانیم طرح‌های مرتبط با آن را به شورای شهر تهران، شهرداری و هیئت وزیران برده و با آن‌ها هم‌صدا شویم و در نهایت نیز یک نظام یکپارچه حمل و نقل تهران و حومه ایجاد کنیم که اصلی‌ترین مأموریتش ارتقای کیفیت زندگی و سکونت باشد، حمل و نقلی که بدون شک با شهرنشینی اهداف مشترکی پیدا کند.

وی در ادامه ضمن ابراز امیدواری نسبت به اینکه آقای طاهرخانی بتواند شهرسازی ریل‌پایه را تعقیب کرده و زودتر به سمت محور قرار دادن سیستم ریلی در حمل و نقل شهرهای جدید حرکت کند گفت: این اقدام به سرمایه‌گذاری بسیار زیادی نیاز دارد که در حقیقت چاره‌ای جز این روش نیز وجود ندارد. از سوی دیگر احداث نسل جدید شهرهای جدید با طراحی سیستم اشتغال در خود آن‌ها نکته مهم دیگری است که باید به آن توجه شود، مسئله‌ای که برای تحقق آن باید ضمن شناسایی کانون‌های توسعه ایران برای احداث شهرهای جدید انتخاب شوند.

آخوندی در ادامه ضمن قدردانی از زحمات مهندس محسن نریمان در ساخت و تکمیل ۲۴۰ هزار واحد مسکونی در شهرهای جدید بیان کرد: با وجود تمامی سختی‌های این اقدام خوشبختانه امروز بخش عمده‌ای از واحدها تمام و تحویل داده شده و مابقی نیز از مسیر ناهنجاری خارج شده است.

آخوندی در پایان همچنین اعلام کرد: آقای طاهرخانی نیز نیرویی جوان و اهل برنامه و تحقیقات هستند، خوشبختانه تجربه‌های خوبی در شهرداری و وزارت کشور دارند و در ۴ سال گذشته درهیئت مدیره شرکت عمران شهرهای جدید بوده و به همین دلیل نیازی به شناخت در این حوزه ندارند، ایشان جوان هستند و انشاله با نیروی جوانی می‌توانند حرکت‌های خوبی را در این حوزه داشته باشند. امید است ما نیز در بخش شاهد شروع نسل جدید شهرهای جدید با بهره‌گیری از برنامه ارتقای کیفیت با محوریت ایجاد هویت در شهرها باشیم./

از نوآوری‌ها در حوزه تامین مالی غافل نخواهیم بود.

در ادامه مراسم معاون وزیر نیز دیدگاه خود را در حوزه سرمایه گذاری بیان کرد و افزود: از نوآوری‌ها در حوزه تامین مالی غافل نخواهیم بود.

مدیر عامل شرکت عمران شهرهای جدید با بیان اینکه در تامین مالی به سمت سرمایه‌گذاری‌های خارجی فاینانس مدیریت منابع و دارایی‌ها حرکت خواهیم کرد ادامه داد باید با نوآوری در ساختمان‌سازی و تامین منابع مالی به سمت صرفه‌جویی منابع حرکت کنیم.

طاهرخانی با تاکید بر اهمیت موضوع حمل و نقل و تامین خدمات در شهرهای جدید ،افزود: اولویت دیگر در شهرهای جدید ارتقای کیفیت زندگی و هویت سازی است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه هویت سازی یک شبه اتفاق نمی‌افتد و نیازمند یک فرآیند است، گفت: شرکت عمران شهرهای جدید می‌تواند روند این فرآیند را تسهیل کند.

وی ادامه داد: موضوع دیگر تصدی‌گری است که سعی می‌کنیم وارد تصدی‌گری در شهرهای جدید نشویم و برای این موضوع نیازمند قوانین پشتیبان هستیم. تجربه ثابت کرده است که وقتی بخش خصوصی در راس امور قرار گیرد به دلیل توجه آن به بازدهی سرمایه، بهتر از دولتی‌ها تصمیم می‌گیرند بنابراین باید از ورود به تصدی‌گری‌ها بپرهیزیم.

طاهرخانی با بیان اینکه نقطه بحرانی شهرهای جدید پروژه مسکن مهر است، اظهار داشت: معتقدم یک تا یک و نیم سال دیگر باید بر روی مسکن مهر شهرهای جدید کار شود و برای تکمیل این پروژه نیاز به ابزارهایی مانند اسناد خزانه اسلامی داریم.

وی افزود: برای اولین بار با کمک وزیر راه و شهرسازی 200 میلیارد تومان اسناد خزانه برای پروژه مسکن مهر هزینه شد و مطالبه ما ا ز دولت ادامه این روند است اما از نوآوری‌ها در حوزه تامین مالی غافل نخواهیم بود.

در حال حاضر در شرکت عمران شهرهای جدید با دو موضوع مواجه هستیم که یکی ارتقای کیفیت زندگی در شهرهای موجود و دیگری پیگیری سیاست‌های نسل نوی شهرهای جدید ا ست قطعا به دنبال شهرهایی خواهیم بود که زمینه‌ساز رشد باشند به همین دلیل جنوب کشور در اولویت جانمایی‌ها قرار دارد.