در حال حاضر ما دارای 18 شهر جدید مسکونی با جمعیتی بالغ بر ۷۷۰ هزار نفر در کشور هستیم که در دوره اخیر با توفیق رشد ۳۵ درصدی جمعیت در آن‌ها روبه‌رو شده ایم. مسئله‌ای که نه می‌توان نسبت به ادامه روند آن ناامید بود و نه می‌توان گفت عملکرد بدی داشته‌ایم. 25 سال از عمر سیاست ایجاد شهرهای جدید می‌گذرد و طی این مدت، ۷ شهر جدید ما به جمعیت هر کدام حدود ۱۰۰ هزار نفر رسیده‌اند .این مسئله مفهومی استراتژیک و مهم دارد که اجرای بسیاری از پروژه‌ها و اقدامات را مقرون به صرفه می‌کند.در این مسیر شهرهای مذکور از شهر جدید به شهرهای میانی تبدیل شده‌اند.که قطعا در این صورت شهرهای ما می‌توانند در توسعه کلانشهرها، نوسازی بافت فرسوده و مهار حاشیه‌نشینی در کنار مدیریت شهری بوده و به آن کمک کنند.اولویت اصلی ما در دولت دوازدهم ارتقای کیفیت زندگی در شهرهای جدید موجود در تمامی ابعاد است.ما قصد داریم شهرهایی را ایجاد کنیم که به جای سربار کردن جمعیت، آمایشی عمل کرده و خود زمینه‌ساز توسعه و نقطه رشد باشند.

احداث شهرهای جدید بدون نظام مالی مشخص درست نیست به همین دلیل مدل‌های گوناگون مانند مدیریت دارایی، انواع مشارکت‌ها، سرمایه‌گذاری و… باید در سال‌های آتی مدنظر ما قرار گیرد.ما باید بتوانیم منابع بخش خصوصی را در راستای منافع عمومی در شهرهای جدید قرار دهیم.امنیت سرمایه و ضمانت بازگشت سود،یکی از مهمترین مباحث در باب سرمایه گذاری است.بی شک شهرهای جدید به جهت بستر و تنوع موضوعات سرمایه گذاری،یکی از جذاب ترین مکانهای فعالیت اقتصادی در کشور است. شرکت عمران شهرهای جدید در راستای سیاست های کلان دولت،با دعوت از سرمایه گذاران داخلی و خارجی،در حال برنامه ریزی برای؛جذب نقدینگی،انتقال فناوری های جدید و ایجاد زمینه های اشتغال در این شهرهاست.شهرهای جدید بستر بکری برای فعالیت گسترده سرمایه گذاران در طرح ها و پروژه های بزرگ و کوچک با موضوعات متنوع درسطوح محله ای، ناحیه ای، شهری و فراشهری است که در یک برنامه ریزی دقیق ،علاوه بر تأمین سود مناسب و مطمئن برای سرمایه گذار ، نقش موثری در ارتقاء کیفیت زندگی شهروندان شهرهای جدید خواهد داشت.

اینجانب ضمن تشکر از زحمات پر تلاش همکاران خود در شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید و به طور خاص همکاران پرتلاشم در حوزه مشارکت،سرمایه گذاری و امور بین الملل در برنامه ریزی و ارائه خدمات و ایجاد بستری مناسب برای ورود و فعالیت سرمایه گذاران،امیدوارم اقدامات فوق،گام مهمی در جهت ارتقاء سطح رقابت پذیری شهرهای جدید و توسعه متکی بر توان بخش خصوصی باشد. موضوعی که با توجه به رویکردهای ابلاغی مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی و نیز ضرورت پیگیری راهکارهای جذب سرمایه در شرایط پسا برجام امری ضروری می نماید.

حبیب اله طاهرخانی

معاون وزیر راه و شهرسازی ،رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید