«اوبر بانک» اتریش 1 میلیارد یورو و «دانسکه بانک» دانمارک 500 میلیون یورو قرارداد با ایران منعقد کردند

تنها دو روز پس از آنکه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا اظهارات ضد برجام خود را در مجمع عمومی سازمان ملل تکرار کرد؛ به لطف برجام تحولات تازه‌ای در پیچیده‌ترین بخش روابط اقتصادی ایران با جهان اتفاق افتاد. بخش بانکی به خاطر ملاحظات سیاسی بین‌المللی، موانع زیادی پیش روی خود داشت اما حالا هر روز خبر تازه‌ای از قراردادها و تفاهمنامه‌های فاینانس، تأمین اعتباری، منتشر می‌شود. در تازه‌ترین تحولات، آخر هفته گذشته قرارداد یک میلیارد یورویی 14 بانک ایرانی با «اوبر بانک اتریش» به امضا رسید. چند ساعت پس از آن نیز 10 بانک ایرانی با «دانسکه بانک دانمارک» قرارداد 500میلیون یورویی به امضا رساندند. روز قبل از آن نیز انگلیس 500 میلیون یورو برای ساخت یک نیروگاه خورشیدی در ایران سرمایه گذاری کرد.

در مراسم امضای این قراردادها اظهارات مدیر اوبر بانک اتریش، رویکرد واقعی دنیا را به ایران بر خلاف اظهارات رئیس جمهوری امریکا نشان داد. فرانتس گازلسبرگر، مدیر این بانک که سه بار به ایران سفر کرده و حتی به‌عنوان یک کوهنورد قله دماوند را فتح کرده است، گفت:«اقتصاد ایران نه تنها برای اتریش و اروپا بلکه برای کل جهان بسیار جذاب است زیرا ایران نسل جوانی دارد و از این‌رو فرصت‌های بزرگی وجود دارد و باید شرایط برد – برد برای ایران و شرکت‌های جهان وجود داشته باشد اما در عین حال نباید جنبه سیاسی را هم فراموش کنیم. ایران تمام شرایط برای برخوردار شدن از یک اقتصاد بسرعت در حال رشد را دارا است و مشارکت نزدیک تر برای هر دو کشور ایران و اتریش سودمند است. از زمان برداشته شدن تحریم‌ها در ژانویه 2016 بیش از یک هزار شرکت برای کار کردن با ایران ابراز علاقه‌مندی کرده‌اند.»

نخستین قرارداد بانکی پسابرجامی با اروپا

نخستین قرارداد تأمین اعتبار بانکی پسابرجام ایران به ارزش یک میلیارد یورو روز پنجشنبه در شهر لینز اتریش بین اوبربانک اتریش با 14 بانک ایرانی به امضا رسید. این قرارداد در حضور محمد خزاعی معاون وزیر اقتصاد و احمد عراقچی معاون ارزی بانک مرکزی ایران وعبادالله مولایی سفیر ایران در اتریش، به امضای فرانتس گازلسبرگر مدیر اوبربانک و نمایندگان 14 بانک ایرانی رسید. از محل این قرارداد امکان تأمین مالی پروژه‌های زیربنایی و تولیدی در ایران فراهم می‌شود. محمد خزاعی در این مراسم تأکید کرد که این قرارداد به معنای ایجاد بدهی یک میلیارد یورویی در حال حاضر برای کشور نیست. خزاعی در اظهارات خود در حاشیه این دیدارها، تبلیغات و تهدیدات مقامات امریکا و هم پیمانانش را در روند رو به گسترش همکاری های اقتصادی و سیاسی کشورمان با نقاط مختلف جهان، بی‌اثر دانسته و با اشاره به توافق‌های اخیر با کشورهای بزرگ آسیایی و اروپایی، آن را نشانه عزم جدی ایران بر گسترش تعاملات بین‌المللی دانست.

اما نخستین قرارداد بانکی با اروپا، بین بانک‌های کارآفرین، سامان، پاسارگاد، رفاه کارگران، ملت، تجارت، ملی ایران، صنعت و معدن، اقتصاد نوین، سپه، توسعه صادرات، خاورمیانه، کشاورزی و پارسیان با اوبر بانک اتریش بود که از محل آن منابع بانک اتریشی به تأمین مالی پروژه‌های عمرانی و تولیدی‌ بخش خصوصی و دولتی که مجوزهای لازم را طی مراحل قانونی در داخل کشور اخذ کرده‌اند، اختصاص خواهد یافت. این قرارداد، نخستین قرارداد تأمین مالی بانک‌های ایرانی با بانک‌های اروپایی پس از برجام بود که بعد از قراردادهای امضا شده بین بانک‌های ایران با کشور کره جنوبی به مبلغ هشت میلیارد یورو و کشور چین مجموعا به مبلغ 35 میلیارد دلار، به امضا رسید.

علی حسنانی، معاون بانک تجارت درباره اهمیت قرارداد با اتریشی‌ها می‌گوید: «این قرارداد از ابعاد تأمین مالی پروژه‌های زیرساختی بسیار حائز اهمیت است چون ما در حوزه‌های مختلف از جمله صنعت، راه، سد و سدسازی پروژه‌های تعریف شده‌ای داریم که برای آن نیاز به تأمین مالی خارجی داریم و با امضای این قرارداد تأمین مالی می‌توانیم این پروژه‌ها را به‌صورت تأمین مالی بلند مدت، تأمین مالی کنیم.

حُسنانی افزود: به علاوه در بستر روابط کارگزاری هم با امضای این قرارداد، بانک‌های اروپایی علاقه‌مند به امضای قرارداد تأمین مالی یا شروع روابط کارگزاری با سیستم بانکی ایران هستند می‌توانند این را نقطه عطفی برای ایجاد روابط بانکی با ایران قرار بدهند.»

گازلسبرگر، مدیرعامل اوبربانک اتریش در جریان امضای این قرارداد با اشاره به قرارداد با دیگر طرف‌های اروپایی گفت:«شنیده‌ایم که «دانسکه بانک» دانمارک امروز قراردادی با ایران امضا می‌کند و همچنین ایران درحال مذاکره با بانک‌های ایتالیا است و در آلمان هم شنیده‌ام که صادرکنندگان بسیار علاقه‌مند هستند که به قرارداد مشابهی با مؤسسات آلمانی (برای تأمین اعتبار مالی با ایران) برسند و گمان می‌کنم که این روز (امضای قرارداد اوبربانک با ایران) می‌تواند درها را برای قراردادهای مشابه بگشاید.»

قرارداد 500 میلیون یورویی با دانمارکی‌ها

آخر هفته گذشته، پس از اتریش، نوبت به امضای قرارداد با دانمارکی‌ها رسید. قرارداد ۵۰۰ میلیون یورویی بین ۱۰ بانک ایرانی با «دانسکه بانک» دانمارک با حضور سید احمد عراقچی معاون ارزی بانک مرکزی، محمد خزاعی رئیس کل سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و اعضای هیأت مدیره بانک‌های ایرانی منعقد شد. این قرارداد تأمین مالی بین بانک‌های کشاورزی، ملت، پاسارگاد، سپه، پارسیان، سامان، تجارت، ملی ایران، صنعت و معدن و اقتصاد نوین با «دانسکه بانک» دانمارک امضا شد. «دانسکه بانک» در ۱۶ کشور دنیا حضور دارد و علاوه بر خدمات بانکی برای مشتریان شخصی، تجاری و نهادی، خدماتی در حوزه بیمه و مسکن نیز ارائه می‌کند.به موجب این قرارداد، منابع بانک دانمارکی برای تأمین مالی پروژه‌های عمرانی و تولیدی‌ بخش خصوصی و دولتی که مجوزهای لازم را طی مراحل قانونی در داخل کشور اخذ کرده‌اند، اختصاص خواهد یافت.

عصر پنجشنبه نیز در محل اقامتگاه سفیر جمهوری اسلامی ایران در وین، یک یادداشت همکاری مشترک بین این بانک‌های ایرانی با بانک «ای کی اف» دانمارک به امضا رسید که بر اساس آن، این بانک بعدها می‌تواند برای پروژه‌های کشورمان در حوزه‌های مختلف و بخصوص پروژه‌های زیرساختی منابع مالی را تأمین کند. «یورن فردسگارد سورنسن» مدیر بخش همکاری‌های خارجی این بانک یادداشت همکاری با بانک‌های ایرانی را به امضا رساند.

همچنین به نقل از روزنامه ایران سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران و آژانس اعتبار صادرات دانمارک در زمینه همکاری‌های مالی در اجرای طرح‌های عمرانی و اقتصادی در ایران سند همکاری امضا کردند. مدیرعامل این آژانس دانمارکی که برای دیدار با رئیس کل سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران و امضای سند همکاری به وین سفر کرده بود، بر آمادگی «اگزیم بانک» دانمارک بر گسترش همکاری‌های دو جانبه با ایران تأکید و آن را در توسعه روابط بین دو کشور مهم توصیف کرد‌. خزاعی نیز با اشاره به توانمندی‌های فنی دانمارک در حوزه‌های مختلف، به علاقه‌مندی بخش‌های دولتی و خصوصی ایران برای همکاری با دانمارک در بخش‌های گوناگون از قبیل مدیریت منابع آب، انرژی‌های نو، فناوری‌های محیط زیستی و نظایر آن تأکید کرد.